משחקי תאורה – כך תשדרגו את הגינה בעזרת תאורת חוץ

הגינה בבית היא מקום קסום בו פורחים הפרחים בסתיו, מלבלבים ענפי העצים באביב, ציפורים שורקות מנגינות בערבי הקיץ והמשפחה והחברים יושבים לאכול, לשתות ובעיקר להירגע מאוויר נעים בניחוח רענן. עלינו הישראלים, השעות החביבות ביותר לשבת בגינה הם בשעות הערב והלילה, בהן יש צורך לתאורה חיצונית. תאורת החוץ של הגינה היא אלמנט חשוב ביותר שיכול לשנות את המראה והאווירה שלה, בשינוי קל של פנס או נורה נוכל לשוות מראה אחר לגמרי לכל גזע, עלה או שביל בחצר. לפעמים מתחשק לנו לעשות שינוי במראה הגינה אך אין את התקציב או הכוח לתכנן מתאר גינה חדש לגמרי. בדיוק לשם כך אספנו בשבילכם כמה טריקים וטיפים בנוגע להצבת תאורת חוץ בגינתכם וכיצד תוכלו בעזרת כמה שינויים אלו להפוך גינה משעממת למיוחדת במינה ברגע שיורדת החשיכה.

כלל ראשון – בטיחות קודמת לכל

תאורת חוץ מצריכה חשמל, וחשמל יכול להיות מסוכן. התנאים שנתקל בהם בחוץ מצריכים הקפדה יתרה על כללי בטיחות משום שהם גוללים יותר רטיבות ולחות, חשיפה למזג האוויר, מזיקים וכו'. לכן, לפני הכל, יש לקרוא בזהירות על כמה כללים בסיסיים אלו כדי להבטיח שלא תעשו תקלה העלולה לעלות בפגיעה חמורה ונזקים לבית.

 

 • מוגן מים – גופי תאורה בחוץ נחשפים לגשם, מי השקיה ואפילו למגע קבוע עם מים במידה והם נמצאים ליד או אפילו בתוך בריכת נוי או שחייה. חשוב מאוד לשים לב שהמנורה או הפנס מוגנים מפני מים, כלומר הנורה, בית הנורה והמגעים החשמליים כולם נמצאים תחת כיסוי פלסטי אטום למים שאינו מאפשר חדירה.
 • קופסאת חיבורים – קופסאת חיבורים לחשמל המאגדת את כל החיבורים של תאורת החוץ חייבת גם היא להיות אטומה 100% למים. חדירת לחות לקופסא יכולה להקפיץ את החשמל בכל הבית ולשרוף נתיכים.
 • כבלים מוסתרים – החצר היא שטח בו מסתובבים ילדים, בעלי חיים וגם אנחנו לפעמים שם. לכן יש להקפיד כי כבלי החשמל המחברים את התאורה החיצונית מוסתרים מתחת לאדמה. במקומות בהם הם חשופים יש להצמיד לקרקע בעזרת סיכות ומחברים מתאימים כדי למנוע מקרה שהם נתלשים על ידי עובר אורח.
 • מתח נמוך – בכלל, עדיף להשתמש במתח של שתיים עשרה וולט לתאורת החוץ משום שהוא פחות מסוכן. אין צורך בתאורה חזקה ואפשר למצוא נורות חסכוניות הצורכות מתח נמוך בקלות.
 • היעזרו בבעלי מקצוע מומחים – בכל מצב בו אתם לא בטוחים ולא מנוסים בהתקנת תאורה חיצונית בעצמכם פנו לבעל מקצוע מומחה כדי להבטיח עבודה תקינה ובטוחה. קודם כל יש לבצע את העבודה החשמלית בעזרת חשמלאי מוסמך ולאחר מכן לפנות למעצב גינות כדי להבטיח עבודה בטיחותית ונכונה. התקנת תשתית החשמל קודמת לעיצוב הגינה והעבודה בה. החשמלאי יניח את תשתית החשמל לפני שהגנן עובד בגינה ולאחר שהגנן סיים עבודתו יגיע החשמלאי להתקין את גופי התאורה.

 

קווים מנחים להצבת תאורת חוץ

תכנון נכון ויישום על פי קווי מנחה יעזרו לכם לעשות גינה המוארת בצורה הנכונה. בעזרת דף משבצות תוכלו לשרטט את קווי המתאר של הגינה ולמקם על השרטוט את גופי התאורה השונים ולמתוח קווים כלליים של אזור ההארה שהם יספקו. יחד עם זאת עשו רשימה של קווי המנחה החשובים כדי להבטיח עיצוב ותכנון תואמים.

 • תאורה חלשה ורבה עדיפה על תאורה מעטה וחזקה. התאורה החלשה לא רק חסכונית בחשמל היא גם מעניקה יותר אפשרויות למשחק עם האפקטים של התאורה מאשר תאורה חזקה. יצירת אווירה יכולה להיעשות רק באמצעות תאורה חלשה יותר הממוקמת במקומות הנכונים, יותר מאשר תאורה עוצמתית שתכליתה היחידה היא הארת אזור מסוים בלא יצירת אפקט. יותר מדי אור בחצר יעשה לכם גינה משעממת בה חסר פן אמנותי המדגיש ומסתיר אלמנטים שונים במרחב.
 • שמרו לכם את היכולת לבחור אילו גופי תאורה מאירים בגינה בכל רגע נתון. הפעלה וכיבוי של גופים מסוימים יכולה לשנות לגמרי את האווירה בגינה – מאווירה רומנטית באמצעות גופים צמודי קרקע הנחבאים בין השיחים לאווירה משפחתית ושמחה שמספקים גופי תאורה נתלים מסביב לפרגולה. שינויים קלים כגון להדליק או לכבות פנס מסוים יעשו את כל ההבדל בין אווירה חגיגית באירוע משפחתי לבין ערב רגוע בגינה עם כוס יין. לא רק זאת, חשוב לשים גופי תאורה בעלי שימושים שונים במקומות בהם הם נחוצים, כמו תאורה חזקה על שבילים וסביב למכשולים כמו שיחים או בריכה. כשרוצים להאיר את הגינה בלילה אך בצורה מינימלית אפשר לבחור להאיר רק עם מעט גופי התאורה דרושים לשם כך ולחסוך בחשמל.
 • כלל חשוב נוסף הוא הצבת גופי התאורה הרחק מפתחי הבית. תאורת חוץ, במיוחד באביב ובקיץ, מושכת חרקים. כאשר גופי התאורה קרובים לפתח הבית החרקים יימשכו יותר להיכנס לבית החם והמואר. הרחקת הגופים מפתחי הבית וכן מאזורי הישיבה ככל הניתן, תשמור על סביבה נעימה ובית נקי מחרקים.
 • דבר אחרון שיש להקפיד עליו הוא ווידוא כי אין סנוור מבחוץ או מבפנים. בשלב התכנון וודאו כי גופי התאורה פונים בכיוונים בהם לא יסנוורו מי שיושב בבית או מחוצה לו. בעזרת שרטוט מקדים ומתיחת קווי התאורה תוכלו מראש למנוע תקלות ושינויים. מומלץ ביותר לבדוק את כל הגופים לאחר התקנה ולוודא כי הם באמת אינם מסנוורים לא את מי שבפנים ולא מי שבחוץ.

הדגשת והסתרת אלמנטים במרחב החצר והגינה

תאורת הגינה יכולה ליצור מגוון של אפקטים שונים המושגים בעזרת הדגשה והסתרה של אלמנטים שונים במרחב. כל אפקט יצור אווירה אחרת ומשחק נכון באלמנטים יעניק לכם את המראה אותו תרצו ליצור.

 • הדגשת אלמנט בעזרת מיקוד – אלמנטים מסוימים בגינה יכולים להיות בולטים במשך היום אך להיבלע בחשכת הלילה. מטבח חוץ אשר נראה דומיננטי בגינה במשך שעות האור עלול להיבלע בחושך אם לא מואר נכונה. אם נציב תאורה בצמוד למטבח נדגיש את מראהו ונפנה את תשומת לב כל האנשים בגינה אל עבר האי המרשים במרכזו, למשל. מעבר להדגשה, חשוב לבחור תאורה איכותית וטובה בשביל להבטיח חווית בישול מוצלחת ומהנה ואירוח נעים ומשמח.
 • תאורת נוי – צמחים מסוימים בגינה דורשים יותר תשומת לב בעוד אחרים דורשים תאורה רכה יותר שתקנה להם אווירה נעימה. לרוב, עצים גדולים ומרשימים, כמו דקל או ברוש, דורשים מראה דרמטי יותר ויזכו לתאורה חזקה. צמחים שיחיים נמוכים כמו ערער או אפילו לימונית יעדיפו תאורה חלשה המשווה להם אווירה רגועה ורכה יותר. עצים בעלי גזע ארוך וחשוף יכולים לקבל תאורה גבוהה יותר, כזו הנתמכת בעמודים, לעומת עצים בעלי עלווה נמוכה וצפופה אשר יתאימו יותר לתאורה נמוכה המאירה מלמטה.

 • תאורה בטיחותית – מקומות מסוימים צריכים תאורה בולטת מסיבות בטיחותיות, למשל מדרגות, שבילים וקירות. קל לנו לשכוח כמה דברים מסוימים נבלעים בחושך ולכן יש לדאוג להאיר אותם כראוי על מנת למנוע תקלות בטיחותיות, במיוחד במקומות בהם יעברו ילדים או מבוגרים.
 • תאורת מבנה – תאורת מבנה היא תאורה הצמודה לקיר ותפקידה הוא להעצים ולהבליט את עיצוב המבנה אותו היא מאירה. התאורה יכולה להיות על הקיר או צמודה לו ולהאיר בכיוונים שונים: מלמעלה למטה בלבד, מלמטה למעלה בלבד או לשני הכיוונים יחדיו. אלמנטים מסוימים בקיר דורשים הבלטה בעזרת תאורה עילית, כמו מרפסת הבולטת מצד הבית, לעומת אלמנטים אחרים הדורשים הארה תחתונה, למשל קיר עם צמחייה מטפסת עליו. את דלת הכניסה לבית הכי כדאי להאיר בעזרת שני גופי תאורה מלמעלה או מצידי הדלת בשביל לתת תחושת אור לנכנסים לבית. אפשרות מעניינת נוספת לשימוש בתאורת מבנה היא שבלונות של תאורה היוצרים הצללות צורניות על קיר הבית מבחוץ.

Grand entrance to a contemporary home in Australia

 • הבלטת אלמנטים ייחודיים – בגינתנו ישנם אלמנטים טבעיים נוספים מלבד הצמחייה – סלעים, אבנים, בריכות נוי ומפלי מים. עצמים אלו מדגישים את הטבע ומקנים תחושת חוץ בחצר ועל כן יש להבליט אותם בעזרת תאורה. מפל מים משמיע פכפוך נעים ואם לא יקבל את האור הראוי לו הוא יבלע בחשכה ולא נוכל להתאים בין הצליל למראה היפה.
 • הסתרת אלמנטים – אזור משחק הילדים, פינת קומפוסט, מחסן כלי הגינה וכיוצא בהם לרוב לא נראים כל כך יפה בחושך וגם לא תורמים לעיצוב הגינה. בעזרת חוסר בתאורה נוכל להסתיר אלמנטים אלו בשעות החושך ולקבל שליטה על מראה הגינה בלילה. רצוי שלא פשוט להחסיר את התאורה ממקומות אלו אלא לשים שם גופי תאורה שנוכל לשלוט בהם, לעתים נצטרך להאיר מקומות אלו בשביל צרכים פרקטיים.
 • הארת אזורים חשובים – אזורים חשובים בגינה, כמו פינת ישיבה או אזור למשחקי ילדים זקוקים לתאורה שוטפת ומלאה בשביל שנוכל להנות מהם. פינת ישיבה כמו דק או מתחת לפרגולה זקוקים לאור חזק יותר בשביל שנוכל לארח שם כראוי בשעת ארוחה או לקפה וקינוח. לפעמים נארח גם ילדים בשעות שכבר חשוך ונוכל להאיר להם את אזור המשחק בשביל בידור לכל הגילאים בזמן האירוח (מה שיתן אולי קצת שקט להורים).
 • תאורה שקועה להתמצאות – אזורי מעבר, במיוחד מדרגות, אפשר להאיר בעזרת גופי תאורה שקועים אשר מקובעים בתוך הקיר מהצד או מלמטה ולא בולטים ממנו. אזורי המעבר עלולים להיות מסוכנים מאוד בלילה אם לא מקבלים תאורה מספקת ופתרון עיצובי יפה ונוח להם הוא תאורה שקועה. גופי התאורה השקועים מעניקים לנו אור רך ונעים שאינו מסנוור ואינו פוגם בקו העיצובי של חוץ הבית יחד שמספק לנו מספיק ראות בשביל שנוכל להתמצא באזור המעבר. מומלץ להשתמש בתאורת לד חסכונית בחשמל בשביל שנוכל להאיר את האזור החשוב כל זמן שצריך בלי לדאוג לבזבוז.

כך תדעו לייצר את האפקט הרצוי

אחרי שתיארנו את חשיבות תאורת החוץ והאפקטים שאפשר ליצור בעזרתה נשאר רק להבין איך להשתמש בגופי תאורה בשביל ליצור את האפקט שאתם רוצים. הנה כמה דוגמאות לשימוש נכון בגופי תאורה:

 • תאורת הצפה – הכוונה לגופי תאורה חזקים השוטפים אזור באור בהיר. שימושם הוא בעיקר פונקציונאלי, למשל בתאורת למחסן הכלים בחצר או בחנייה.
 • גופים תלויים – בשביל ליצור אפקט חלומי, כמו ביער פיות, אפשר לתלות גופי תאורה על ענפי עצים, פרגולה או על כבלים מתוחים. תאורה זו משמשת להבלטת האלמנטים שמתחת לגוף אך לרוב הם פשוט קישוט בפני עצמם. אם לצורך קישוט כדאי לבחור בגוף של תאורה רכה ואם לצורך הארת עצמים מתחת כדאי להשתמש בתאורה חזקה יותר. גופי תאורה אלו מגיעים בשלל עיצובים מיוחדים כמו קוביות, מנורות סיניות, טיפות זכוכית ועוד.
 • תאורה תת-מימית – למי מאתנו שיש בריכת נוי בגינה כדאי מאוד לשלב תאורה תת-מימית. בריכת הנוי היא אלמנט מרגיעה המכניס טבע לחצר, ויחד עם צליל המים הזורמים כדאי להאיר את הבריכה כדי שנוכל ליהנות ממנה בשלמותה גם בלילה.
 • גופי תאורה שקועים – מתאימים לא רק לאזורי מעבר, כמו מדרגות, אלא גם יכולים לשמש להארת הדק או אזור ישיבה. הגוף המאיר לא נראה לעין אלא רק האור היוצא ממנו וכך נוצר לנו אפקט קסום של תאורה הבוקעת מהאדמה.
 • תאורה צמודת קיר – משמשת לרוב תפקיד פונקציונאלי אך יכולה להיות רכה ומנעימה יותר מתאורת הצפה. כך נוכל להאיר אזור מסוים או להבליט אלמנט בחצר מבלי להציף אותו באור חזק.
 • תאורה מלמעלה למטה – גופי תאורה המורמים על עמודים ומאירים את מה שתחתיהם. נועדו בשביל להבליט איזה אלמנט נמוך יחסית, עד 40 ס"מ, כגון שיחים או הארת אזורים כמו שביל כניסה. התאורה המורמת לא צריכה לעבור גובה של 80 ס"מ כדי שלא לסנוור.
 • תאורה מלמטה למעלה – תאורה הקבועה בקרקע ומאירה מנמוך עצמים גבוהים. נשתמש בתאורה זו בשביל להדגיש אלמנטים גבוהים בגינה וליצור להם אפקט מרשים ודרמטי. אפשר להשתמש להארת עצים בולטים וגבוהים, עמודי קישוט או קירות בולטים.

 

אזור החוץ בבית, הכולל את הגינה והמטבח החיצוני, מושפע מאוד מהאלמנטים המרכיבים אותם. בלא דגש ראוי ותשומת לב מתאימה לא נוכל להבליט, או להסתיר, את האלמנטים העושים את מטבח החוץ והחצר למקום יפה, נעים ונוח. הצבת תאורה נכונה – הן מבחינת הגופים המתאימים והן בהתאמתם לשימוש הנכון – יכולה לשנות לגמרי את הקו העיצובי והתחושה הנוצרת באותו מרחב. כמו כן, שימוש נכון בתאורה לשעות הערב והלילה יכלה ליצור גם מעגלי תנועה שונים אשר יצרו אווירות שונות בהתאם לרצונכם. מרחב החוץ של הבית הוא חשוב והוא נראה לעין לא רק בשעות היום, על כן חשוב להאיר אותו כראוי גם בשעות הלילה.