בחירת דק למרפסת – בחירה חשובה לטווח ארוך

אין כמו ערבי הסתיו הקרירים והיבשים בשביל לשבת על הדק במרפסת. בעצם בוקר חורפי על הדק, כשהשמש בדיוק יוצאת עם כוס קפה מהבילה. או אולי אחר צהריים אביבי, להנות משריקות הציפורים וזמזום החרקים בחצר בעודנו יושבים על דק העץ. למעשה בכל עונה שבשנה, בכל זמן ביום, הדק הוא הבחירה הנפוצה והטובה ביותר לכיסוי הגינה או המרפסת מחוץ לבית. המראה הכפרי, מגע העץ המחוספס וניחוחו הנעים עושים את הדק לבחירה טבעית כמעט למי שרוצה מקום מהנה, מרגיע ונוח לישיבה בחצר. זאת נאמר, בחירת הדק היא בחירה חשובה שכן האיכות תשפיע על מידת ההנאה שלכם מהמוצר. דק איכותי ידרוש מעט תחזוקה, יחזיק לאורך זמן ויהיה נעים למגע ולמראה. יחד עם זאת יש לבחור את הדק ואת חומר הגלם ממנו הוא עשוי על פי מטרת השימוש הרצויה לכם. במדריך הבא נציג לכם כיצד יש להגדיר את מטרת השימוש, איך לבחור חומרי גלם, התקנה, תחזוקה ועוד בכדי להבטיח בחירה מושכלת ונכונה לעתיד ורוד עם דק יפה מאוד.

יתרונות הדק

למה בכלל דק עדיף על דשא או כיוסי אחר לגינה? נתחיל בלציין מספר יתרונות בולטים ומשמעותיים שיש לדק על פני משטחים אחרים:

 • תחזוקה – לעומת דשא או גינת תבלינים וירקות, הדק דורש כמעט אפס תחזוקה.
 • רב שימושי – דק יכול לשמש למגוון רחב של שימושים, מאזור משחק לילדים ועד פינת קריאה לשעות אחר הצהריים.
 • נקי – קל מאוד לניקיון וצובר הרבה פחות לכלוך משטח מרוצף ומשרה אווירה נקייה ונעימה שלא מקבלים בישיבה על הדשא.
 • מזיקים – מכירים את זה שיושבים על הדשא ויש חרקים על הרגליים, נמלים שמטפסות על השולחן וזבובים מזמזמים מעל הראש? הדק, כמשטח יבש, מושך פחות חרקים ומזיקים ומאפשר לנו ישיבה, משחק או ארוחה שקטים ורגועים.
 • מראה – חיפוי דק נראה פשוט יפהפה ומעניק לחצר מראה כפרי חמים או מודרני ויוקרתי, בהתאם לטעמכם.
 • בידוד – בקיץ כשהקרמיקה לוהטת הדק נשאר קריר ובחורף המשטח אוגר את החום ולא מקפיא את הרגליים. דקים עשויים מחומרים מבודדים טובים שנשארים נעימים למגע כל השנה.

הגדרת מטרות שימוש ותקציב

כפי שציינו קודם, הדק הוא משטח רב שימושי, לכן יש להגדיר את מטרת השימוש הרצויה לכם כשלב ראשון בתהליך הבחירה. להלן מספר אפשרויות לשימוש בדק:

 1. דק לסביבת ילדים ולאירוח – דק המשמש גם כמשטח משחק לילדים צריך להיות עשוי מחומרים חזקים ועמידים משום שהוא ייחשף לשחיקה רבה יותר. גם אזור הישיבה והאירוח בגינה צריך דק שיהיה עשוי מחומרים קשים יחסית משום שהוא צריך לשאת במשקל של אנשים והליכה רבה עליו. יש לקחת בחשבון שככל שהדק יראה יותר שימוש כך הוא ידרוש חומרים עמידים יותר ותחזוקה רבה יותר בשל השחיקה הנוצרת מהליכה ודריכה עליו, במיוחד במשחק ילדים.
 2. דק לאזור נוי – ישנם גם דקים המשמשים יותר לנוי מאשר לשימוש פרקטי של אירוח או משחק. גשרון קטן מעל גינת הירק או משטח חיפוי סביב לבריכת הנוי בחצר, דקים למטרות נוי נפוצים ביותר כיום. למטרה זו נבחר בחומר גלם רך יותר משום שהוא נוח יותר לעיצוב ויכול להיות גם זול יותר מעץ קשה וחזק.
 3. דק לאזורים רטובים – סביב לג'קוזי, בריכת שחייה או נוי אפשר לבנות חיפוי דק שישלים את המראה. בריכות לרוב נמצאות חשופות לקרני השמש – גורם מספר אחת לבלאי של הדק – ולכן חשוב לבחור בחומר בעל עמידות גבוהה. כמובן שעל החומר המרכיב את הדק סביב לבריכה להיות יחסית אטום למים ופחות פגיע ללחות.
 4. דק למטבח חוץבמטבח החיצוני לרוב נשים ציוד כבד – מעשנת, גריל, כיריים, גז וכו'. המשקל הכבד הזה שמתווסף למשקל בני האדם שילכו על הדק דורש תמיכה טובה ותשתית חזקה. בהתקנת דק למטבח חוץ חשוב לוודא כי תמצא קורה תומכת מתחת לאזור העבודה שתוכל לשאת את המשקל הרב של הציוד. כמו כן, מומלץ לבחור בסוג עץ חזק ועמיד או בקורות עבות כדי למנוע שבירות וסדקים.

 

לאחר שהתכווננו על מטרת השימוש בדק עלינו להתאים את החומרים וההתקנה לתקציב, שני המשתנים העיקריים המשפיעים על מחיר הדק. מבחינת חומרי גלם ישנו מבחר גדול של עצים הנבדלים זה מזה בעמידותם, כמות התחזוקה הם דורשים ורמת קשיות. כל עץ כמובן מתאים יותר לשימוש שונה ולכן בחירה בעץ הכי יקר לאו דווקא תהיה הכי נבונה. חומרי הגלם מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: עצים מלאים וחומרים סינטטיים. על סוגי החומרים ומאפייניהם נפרט בהמשך.

 

מחיר ההתקנה מושפע מכמה גורמים. הראשון הוא סוג התשתית עליה ישב הדק ומורכבות ההתקנה באותו שטח. ככל שתנאי השטח מורכבים יותר ודורשים יותר עבודת תשתית כך תהיה עלות ההתקנה יקרה יותר. שנית, גודל המשטח קובע את המחיר שכן משטח גדול יותר דורש יותר חומר ויותר עבודה. דבר אחרון המשפיע על עלות ההתקנה הוא מורכבות התקנה הכוללת פיתולים, חיתוכים מורכבים ואלמנטים רבים בבנייה תהיה יקרה יותר ועלולה להעלות את המחיר הכולל גם אם בחרתם בעץ זול יחסית. לעומת זאת התקנה פשוטה של עץ יקר יחסית יכולה להיות זולה יותר. דבר נוסף ואחרון העלול לייקר את המחיר הוא רמת הגימור, שגם היא תלויה במטרת השימוש.

סוגי החומרים – תכונות ומאפיינים

חומרי הגלם המשמשים לבניית הדק נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: עץ מלא ועץ סינתטי. כל חומר נבדל מהשני במספר גורמים וכן במחיר. לצרכן, ההבדל המרכזי בין עץ לחומר סינטטי הוא בכמות התחזוקה הדרושה. עץ מלא דורש שימון ו\או צביעה חדשה לפחות אחת לשנה, תלוי בסוג העץ, בעוד חומר סינטטי לא דורש תחזוקה כלל. לעומת זאת פגמים הם קלים לתיקון בעץ מלא, שכן תמיד אפשר ללטש ולצבוע מחדש חלק שנפגע. הנה פירוט על סוגי העץ הנפוצים ביותר לשימוש בבניית דקים:

 • עץ אורן – עץ טבעי ותיק ונפוץ ביותר בישראל. האורן נוח ופשוט להתקנה ומחירו זול ולכן נחשב כבחירה קלה כחומר גלם. התאמתו למרחב, יצירת דוגמאות מורכבות ומבחר המידות בהן הוא מגיע עושות עץ זה לפופולרי מאוד ונגיש לכל כיס. חסרונו הגדול הוא בעמידותו הנמוכה – לפגעי מזג אוויר, חבלות ומכות ושחיקה. העץ דורש תחזוקה רבה יותר מסוגי עץ אחרים אך גם שימוש בסילרים ושמנים טובים ומתאימים תפחית את כמות התחזוקה שתאלצו לבצע מדי שנה.
 • עץ איפאה– עץ שצובר מוניטין בשנים האחרונות בעץ המתאים ביותר לבניית דקים באקלים הארצישראלי. העץ, שמקורו בברזיל, הוא חזק, קשיח ועמיד ביותר. שריטות וחבלות יהיה יותר נדירות על דק שכזה והוא דורש פחות תחזוקה מסוגי עצים אחרים (אך כמובן שדורש תחזוקה מינימלית, כמו כל דק עץ). זוהי בחירה מעולה למי שרוצה אזור ישיבה או מטבח חיצוני שיחזיקו מעמד לאורך שנים ותמיד יראו מדהים. חסרונו הגדול של העץ הוא במשקלו. הדחיסות הגבוהה מעלה את המשקל הסגולי, מה שמייקר את החומר וגם את ההתקנה. בנייה בעץ כה כבד עושה את התהליך למורכב יותר ודורשת כלי מיכון מיוחדים. כמו כן, בניית דק באופן עצמאי תהיה קשה מאוד עם העץ הכבד.
 • דק סינטטי – הידוע גם כדק אקולוגי, הוא כזה העשוי מחומר שאינו עץ. הוא עשוי מפולימרים וחומרים סינטטיים אחרים המיוצרים במפעל ולא נכרתים מהטבע, כמו עצים. בפשטות, החומר מורכב משבבי עצים ממוחזרים וסיבי פלסטיק ממוחזרים המודבקים יחד ליצירת לוח אחיד. יתרונו הגדול של החומר הוא ברמת התחזוקה, שהיא אפסית והוא מאריך שנים רבות. בנוסף זה חומר ממוחזר ולכן יותר סביבתי, כזה המנצל פחות את משאבי הטבע. חסרונות הדק הסינטטי הם בעמידות הנמוכה יחסית לעצים מלאים. כתמים, שריטות ושחיקה יבלטו יותר על דק סינטטי וקשה מאוד לתקן אותם מבלי להחליף לוחות שלמים. החומר הוא דחוס וכבד ועל כן התקנתו נוטה להיות מורכבת ויקרה יותר.

מידע נוסף אודות ההבדלים בין דק עץ לדק סינטטי 

התקנה מקצועית ואמינה

התקנה נכונה מתחיל בתכנון מקדים המתחשב בתנאי השטח ושיטת ההרכבה הרצויה. ישנה מורכבות שיש לקחת בחשבון בנוגע לתוואי השטח עליו נבנה הדק, סוג התשתית לפי מטרת השימוש וחוזק החומרים. כלקוחות אנחנו לא נדרשים בהכרח להבין בכל הפרמטרים הללו, אך חובתנו היא לבחור במתקין מקצועי ואמין שיעשה עבודה איכותית.

שלב ראשון בבחירת מתקין ראוי הוא לוודא כי ישנה אחריות. עץ הוא חומר שנשחק וכמו כל עבודת בנייה עלולות להיות תקלות שהמתקין לא חשב עליהן מראש. לכן חשוב לוודא כי בעל המקצוע מציע אחריות, מה היא כוללת וכן לכמה שנים היא תקפה.

השלב השני הוא בחירה לפי תיק עבודות. בעל מקצוע רציני מחזיק בתיק עבודות שאותן הוא יכול להציג או באתר אינטרנט או ישירות ללקוח על פי בקשה. המלצות, מהרשת או ממכרים, תמיד עוזרות בבחירת מתקין.

דבר נוסף שיש לבדוק מול המתקין הוא טיפולים תקופתיים. בעוד אפשרי לעשות טיפולים משמרים בעצמנו, בעל מקצוע צריך להציע לבצע את אותם הטיפולים בעצמו או ליידע אתכם באילו טיפולים דרושים מדי תקופה.

השלב האחרון בבחירת המתקין היא כמובן המחיר. אל תתפשרו על במחיר הנמוך ביותר ולהיפך, אל תבחרו במתקין שדורש מחיר מופקע. קחו בחשבון את השיקולים לעיל, יחד עם המלצות, והשוו בין כמה בעלי מקצוע שונים. חשוב מאוד לוודא כי הצעת המחיר כוללת את עלות החומרים וההתקנה, מתקינים מסוימים עלולים לרמות אתכם ולהציע רק את מחיר ההתקנה ללא עלות החומרים.

בחירה במתקין מהימן, איכותי ומקצועי תקנה לכם שקט נפשי בבנייה עצמה וגם לשנים שיבואו – תשלמו יותר בהתקנה בשביל לשלם פחות בתחזוקה ותיקונים.

זה תלוי גם בכם – תחזוקה נכונה מאריכה חיי הדק

דק עץ דורש תחזוקה תקופתית, לרוב אחת לשנה. טיפול קלוקל או עצלנות יובילו לשחיקה מוגברת ועלות גבוהה יותר של תיקונים במקרה קיצוני. הנה כמה טיפים על איך לשמור על הדק שלכם יפה, רענן ונראה כמו חדש:

 

 • נפל אוכל על הדק? יש הפרשות של בעלי חיים או פירות שנופלים עליו? נקו מיד! כל דבר שנשאר לאורך זמן על המשטח עלול להכתים אותו.
 • הישמרו מרטיבות על הדק. כל נקודה הנשארת רטובה לאורך זמן תשאיר כתם לחות. שימור על דק יבש ככל האפשר.
 • הגנה מפני השמש – הצללה – תאריך את חיי העץ ותשמור על הצבע לאורך זמן. דקים שנמצאים מתחת לפרגולה דורשים פחות צביעה מדקים החשופים לאור השמש.

מרפסת עם מטבח חוץ בחיפוי דק של כל המרפסת והמטבח

 • אחת לשנה יש לצבוע או לשמן את הדק. באם אין רצון לשנות את גוון העץ והדק עובר טיפול שוטף נסתפק בשכבת שמן המגנה מפני שמש ולחות.
 • כל כמה שנים יש חדש את שכבת הצבע והשמן של הדק. בעזרת מכונת ליטוש נוריד את שכבת הצבע הקיימת (שבוודאי נשחקה) ונתקן שריטות. לאחר מכן יש לשטוף את הדק עם מים בלחץ גבוה ולתת לעץ להתייבש לפחות יומיים. לבסוף נצבע מחדש את המשטח בשכבה אחת או שתיים (לפי הצורך) בצבע או בשמן או ורניש.
 • חיזוק ברגים רופפים ימנע שבירת וסדיקה של לוחות העץ. מדי תקופה בצעו בדיקה זריזה של כל החיבורים.
 • מומלץ שלא לחדש את העץ בעזר חומרים כימיים שכן הם מזיקים לעץ ולסביבה ויכולים לפגוע בחצר ביתכם.

כמו כל תהליך של בנייה, שיפוץ או חידוש בבית, גם הוספת דק למרפסת, לגינה או למטבח החיצוני מצריכה מעט ידע בסיסי בנושא ותכנון מראש. כל שעליכם לעשות הוא ללמוד את המידע על בחירה נכונה של דק, להגדיר את מטרת השימוש, להחליט על רעיון עיצובי ולמצוא את בעל המקצוע המתאים לעבודה. מחקר פשוט ומעט בקרה בזמן התהליך, וכן תחזוקה שנתית, יבטיחו לכם דק מהמם, נוח ונעים למגע ולעין למשך שנים ארוכות.